Údržba vašej Hondy

Správna údržba vášho motocykla Honda vám zabezpečí dlhé roky jazdenia bez problémov. Je nevyhnutná na zaistenie bezpečnosti a získanie maximálneho výkonu. Pravidelnú údržbu by mali vykonávať odborne vyškolení technici v súlade s príslušnými normami.

Pohľad na zadnú časť motocykla, jazdec sedí na stoličke vedľa neho. Oproti jazdcovi stojí muž.

Aby ste na motorke vždy zažili jazdu snov

Spoznajte svoj motocykel

Správna údržba vášho motocykla Honda vám zaistí dlhé roky jazdenia bez problémov.

Správna údržba vášho motocykla je nevyhnutná na zaistenie bezpečnosti a získanie maximálneho výkonu. Pravidelnú údržbu by mali vykonávať odborne vyškolení a vybavení technici v súlade s príslušnými normami.

Ak však máte správne nástroje, niektoré základné bezpečnostné kontroly môžete vykonať aj sami.

Vďaka tomu lepšie porozumiete fungovaniu svojho motocykla a budete mať k nemu ešte bližšie. Tiež vám to pomôže diagnostikovať niektoré javy, ktoré znižujú pôžitok z jazdy. Napríklad nesprávny tlak v pneumatikách negatívne ovplyvňuje jazdné vlastnosti motocykla.

Skôr než vyrazíte s vašou motorkou na cestu, venujte jej trochu času a pravidelne kontrolujte nasledujúce dôležité veci.

Na prvý pohľad môžu vyzerať ako banality, ale majú veľký vplyv na bezpečnosť.

Kontrola škrtiacej klapky

Skontrolujte, či sa škrtiaca klapka plynule otvára a zatvára vo všetkých polohách riadidiel.

Spojka, brzdy a brzdová kvapalina

Vždy skontrolujte správnu voľnosť spojkovej páky. V prípade hydraulickej spojky skontrolujte úroveň hydraulickej kvapaliny – rovnako ako pri kontrole brzdy. Skontrolujte, či brzdové platničky nie sú opotrebované na maximálnu povolenú úroveň, a nezabudnite skontrolovať brzdovú kvapalinu. Bez brzdovej kvapaliny nie je možné brzdiť!

Pneumatiky

V zime sa môžu objaviť praskliny – aj keď motocykel nepoužívate. Tiež skontrolujte, či pneumatiky nie sú prepichnuté klincami, či sa na nich nenachádzajú vyduté miesta a či majú správny tlak.

Vidlice

Úniky oleja z tesnení vidlíc spôsobia nedostatočné pruženie. Skontrolujte výskyt netesností.

Olej

Pravidelná výmena robí divy a skutočne predĺži životnosť vášho motocykla. Olej je krvou v žilách vášho motora.

Chladiaca kvapalina

Je rovnako dôležitá v lete aj v zime, takže ju nezabudnite v prípade potreby doplniť.

Reťaz a reťazové kolesá

Pravidelne kontrolujte správne napnutie reťaze podľa údajov uvedených v príručke a skontrolujte, či reťazové kolesá nie sú nadmerne opotrebované.

Svetlá a klaksón

Skontrolujte funkčnosť klaksónu a všetkých svetiel vrátane smeroviek a brzdového svetla. Tiež skontrolujte správne nastavenie úrovne svetlometu. Inak by ste ľahko mohli oslepovať protiidúcich vodičov, čo môže byť pre obe strany extrémne nebezpečné.

V neposlednom rade nezabúdajte na pravidelnú kontrolu vášho motocykla u vášho miestneho dealera – z dlhodobého hľadiska určite ušetríte.