Bezpečnosť v teréne

Jazda na motocykli v teréne je náročná, preto je dôležité skontrolovať vašu motorku CRF pred jazdou aj po nej, aby bola vždy v špičkovom prevádzkovom stave.

Terénny motocykel Honda, predný 3/4 pohľad, jazda po prašnej ceste.

Odolnosť, spoľahlivosť a dlhé roky zábavy

Motokros je fyzicky náročný šport a niekedy môže aj zabolieť. Vyžaduje viac než len vhodnú motorku. Musíte byť vo výbornej fyzickej kondícii, aby ste tento šport dokázali zvládnuť. Najlepšie výsledky dosiahnete usilovným fyzickým cvičením a častým tréningom.

Bezpečnostné kontroly

Dôkladne sa oboznámte so svojím motocyklom a pozorne si preštudujte postupy základnej údržby v používateľskej príručke, ktoré predĺžia životnosť vašej terénnej motorky.

Nižšie nájdete niekoľko základných tipov:

Pneumatiky

Skontrolujte odporúčaný tlak v pneumatikách (pozrite si používateľskú príručku) a overte, že neobsahujú žiadne prerezané miesta, nie sú nadmerne opotrebované ani inak poškodené.

Kolesá

Skontrolujte zlomené alebo uvoľnené spice, správne dotiahnutie matíc na nápravách a prípadné deformácie ráfov. Roztočte kolesá a skontrolujte vyváženie. Pravidelne kontrolujte ložiská.

Brzdy a spojka

Skontrolujte plynulý pohyb a správne nastavenie/umiestnenie pák.

Radiaca páka

Skontrolujte pripevnenie a umiestnenie vhodné na bezpečné a správne radenie.

Káble a ovládacie prvky

Skontrolujte plynulú prevádzku škrtiacej klapky a všetkých riadiacich káblov.

Palivo

Pred jazdou skontrolujte, či máte plnú nádrž. Pred odstavením motocykla vždy nastavte prívod paliva do zatvorenej polohy.

Olej

Po každej jazde alebo po každom dni jazdenia skontrolujte hladinu oleja. Dbajte na to, aby bol olej vždy doplnený po odporúčanú úroveň. Tiež si pozrite informácie v používateľskej alebo servisnej príručke o tom, ako často je potrebné vymieňať olej a olejový filter.

Reťaz a rám

Skontrolujte vodidlo reťaze, reťazové valčeky a samotnú reťaz, ako aj ich správne nastavenie (príliš voľná? príliš napnutá? tak akurát?) a dostatočné namazanie.
Tiež skontrolujte opotrebovanie a uvoľnené matice či skrutky na ráme, kyvnej vidlici alebo odpružení.

Odpruženie

Po každej jazde vyberte a vyčistite vzduchový filter, hlavne ak ste jazdili v prašných podmienkach alebo na piesku. Podrobné pokyny nájdete vo vašej používateľskej alebo servisnej príručke.

Váš junior na terénnej motorke

Prvé chvíle na motorke sú vzrušujúce nie len pre dieťa, ale aj pre rodičov. Je však dôležité odštartovať na túto cestu správnym spôsobom, pričom skôr než sa pre ňu rozhodnete, musíte poznať niektoré dôležité bezpečnostné faktory.

Konajte zodpovedne

Rodičia musia brať do úvahy vek, výšku, schopnosti a zrelosť svojho dieťaťa, skôr ako mu umožnia jazdiť na motocykli.

Prejdite spolu s vaším dieťaťom všetky bezpečnostné kontroly pred jazdou a po nej (pozrite si časť Bezpečnosť v teréne vyššie alebo informácie v príručke). Už v nízkom veku je dôležité, aby dieťa rozumelo princípom svojej motorky.

Vždy dbajte na to, aby dieťa malo správne motorkárske topánky, hrudný chránič, chrbtový pás, lakťové chrániče, ochranu očí a kvalitné rukavice.

Dieťa sa v ochrannej výstroji a oblečení musí cítiť pohodlne a musí sa v nich dokázať voľne pohybovať.

Nikdy nepoužívajte ochrannú prilbu, ktorá nesedí správne, a pred jazdou vždy skontrolujte upínací popruh pod bradou.

Dobrým spôsobom, ako skontrolovať prilbu so správne dotiahnutým popruhom, je skúsiť ju stiahnuť z hlavy zozadu smerom dopredu. Ak sa prilba zosúva z hlavy dieťaťa, je príliš veľká.

Užite si jazdu, dobre sa bavte a hlavne myslite na bezpečnosť.