Nová Africa Twin pre rok 2024

Viac výkonu, viac praktickosti a nový vzhľad pre modely Honda CRF1100L Africa Twin a CRF1100L Africa Twin Adventure Sports.

Streda, 2023, októbra 4

Nová Africa Twin pre rok 2024

·       CRF1100L Africa Twin i CRF1100L Adventure Sports získali pre rok 2024 významné výkonnostné, vzhľadové aj praktické vylepšenia

·       Viac výkonu a krútiaceho momentu v nízkych a stredných otáčkach, nárast maximálnej hodnoty krútiaceho momentu o 7 %, ktorý je navyše k dispozícii pri nižších otáčkach

·       Model CRF1100L Africa Twin je teraz dostupný s voliteľným odpružením Showa EERA

·       Charakter modelu CRF1100L Africa Twin Adventure Sports sa viac prikláňa k použitiu na cestách, čomu zodpovedá nové 19-palcové predné koleso a kratší zdvih odpruženia

·       Pri oboch modeloch bola výrazne prepracovaná predná kapotáž a novinkou je tiež plexi štít výškovo nastaviteľný do piatich polôh

·       K dispozícii sú štyri pakety príslušenstva

Prémiové cestovné endurá značky Honda – CRF1100L Africa Twin a CRF1100L Africa Twin Adventure Sports – vstupujú do roku 2024 s významným zvýšením výkonu, novými technológiami a s ďalšími vylepšeniami, ktoré ďalej posúvajú ich hlavné schopnosti a atraktivitu.

Srdcom radu Africa Twin zostáva populárny radový dvojvalcový motor s objemom 1084 cm3, pre rok 2024 však prichádza s výrazne vyšším výkonom i krútiacim momentom v nízkych a stredných otáčkach. Maximálny výkon 75 kW zostal zachovaný, maximálna hodnota krútiaceho momentu však vzrástla o 7 % a po novom tak dosahuje 112 Nm, ktoré sú namiesto pri 6 250 ot./min. dostupné už pri 5 500 ot./min. Kompresný pomer vzrástol z 10,1:1 na 10,5:1, čo spolu so zmenami časovania ventilov, nasávacích kanálov a nastavením elektronickej riadiacej jednotky umožňuje motoru získať z každého zdvihu viac výkonu.

CRF1100L Africa Twin – porovnanie výkonu a krútiaceho momentu

K vyššiemu výkonu prispeli tiež ďalšie zmeny výfukového systému, okrem iného nový tlmič výfuku vyznačujúci sa príjemným pulzujúcim zvukom pri nízkych otáčkach a silným hlbokým tónom, ktorý nastupuje s rastúcimi otáčkami.

Oba modely budú dostupné buď s manuálnou prevodovkou, alebo s dvojspojkovou prevodovkou (DCT). Od prvého predstavenia dvojspojkovej prevodovky v modeli VFR1200F v roku 2009 spoločnosť Honda v Európe predala vyše 240 000 motocyklov vybavených touto technológiou. Pre rok 2024 bola prevodovka DCT pre model Africa Twin vylepšená tak, aby dokázala lepšie využiť vyšší výkon motora a aby k podraďovaniu dochádzalo skôr. Systém tiež využíva vylepšenú detekciu prejazdu zákrutou a po novom ponúka prirodzenejší „hladší“ pocit a lepšiu spätnú väzbu pri rozjazde a pri jazde na prvý a druhý rýchlostný stupeň.

V minulom roku boli súrodenci z radu Africa Twin najpredávanejšími motocyklami značky Honda, pričom 49 % majiteľov CRF1100L Africa Twin a dokonca plných 71 % majiteľov verzie CRF1100L Africa Twin Adventure Sports si svoj stroj vybralo s unikátnou prevodovkou DCT.

CRF1100L Africa Twin

Hlavná novinka, pokiaľ ide o zmeny podvozka: atletická, ľahká a športová CRF1100L Africa Twin bude teraz voliteľne k dispozícii s elektronicky riadeným podvozkom Showa Electronically Equipped Ride Adjustment (Showa EERA), pri ktorom boli nastavenia odpruženia vytvorené špecificky pre tento stroj. Technológia Showa EERA, ktorá bola dosiaľ dostupná iba pri verzii Adventure Sports, ponúka optimalizované tlmenie za všetkých jazdných podmienok, ale tiež možnosť meniť predpätie zadnej pružiny za jazdy prostredníctvom 6,5-palcového dotykového displeja.  K dispozícii je 5 režimov – SOFT, MID, HARD, OFF-ROAD a USER. Systém je vďaka svojej flexibilite schopný tlmenie nastaviť a naprogramovať tak, aby sa stlačením jediného tlačidla prispôsobilo preferenciám jazdca.

Model CRF1100L Africa Twin si ponechal 21-palcové predné koleso zamerané na jazdné vlastnosti v teréne a teraz je štandardne vybavený bezdušovými pneumatikami Metzler Karoo Street, ktoré umožňujú rýchlu opravu defektu pri jazde bez nutnosti demontáže kolesa. A pokiaľ sa jazdec chce vydať celkom mimo cesty, sú na použitie schválené tiež klátikové pneumatiky Michelin Anakee Wild.

Aby bola jazda na dlhé vzdialenosti ešte pohodlnejšia, nachádza sa na upravenej, agresívne navrhnutej prednej kapotáži nový väčší plexi štít, ktorý je nastaviteľný v 5 polohách. Ten v závislosti od voľby jazdca ponúka maximálny výhľad dopredu alebo zvýšenú ochranu proti vetru.

Model CRF1100L Africa Twin bude dostupný v červenej Grand Prix Red a v matnej čiernej metalíze Matt Ballistic Black Metallic. Verzia CRF1100 Africa Twin s podvozkom Showa EERA sa bude okrem vyššie uvedených farieb ponúkať tiež s treťou farbou – perleťovou bielou Pearl Glare White a v trikolóre Glint Wave Blue Metallic Tricolour. Súčasťou štandardnej výbavy tejto verzie budú navyše vyhrievané rukoväti a 12 V zásuvka.

CRF1100L Africa Twin Adventure Sports

Verzia CRF1100L Africa Twin Adventure Sports určená na prekonávanie kontinentov, ktorá v roku 2022 predstavovala 56 % všetkých strojov Africa Twin predaných v Európe, takisto pre rok 2024 prichádza s celým radom výkonnostných a praktických vylepšení, ktoré ďalej zvyšujú jej atraktivitu pre dlhé cestovanie po cestách.

Najviditeľnejšou zmenou oproti predchádzajúcemu modelu je výrazná premena predku stroja. Vzhľadom na použitie nového 19-palcového kolesa došlo k skráteniu zdvihu teraz štandardného odpruženia Showa EERA o 20 mm. Spolu s použitím širšej prednej pneumatiky tak jazdec získava lepšiu priľnavosť predného kolesa a lepšiu spätnú väzbu o správaní stroja, najmä pri jazde vo dvojici alebo s batožinou bez toho, aby sa tým dramaticky zhoršili vlastnosti pre jazdu v teréne. Táto zmena zároveň prispela k zníženiu ťažiska modelu CRF1100L Africa Twin Adventure Sports, čím sa zlepšila ovládateľnosť v nízkych rýchlostiach a jazdec ľahšie dosiahne na zem.

CRF1100L Africa Twin Adventure Sports bola navrhnutá na cestovanie na dlhé vzdialenosti. Preto bola jej kapotáž agresívne prepracovaná tak, aby lepšie odkláňala prúdiaci vzduch od tela jazdca, a aby stroju poskytovala lepšiu aerodynamiku. Rovnako ako jej súrodenec disponuje plexi štítom nastaviteľným do 5 polôh. Sedlo je nové a tvorí ho o +15 mm hrubšia vrstva uretánovej peny, ktorej hustota bola optimalizovaná so zreteľom na zníženie únavy pri dlhších cestách.

Model CRF1100L Africa Twin Adventure Sports bude dostupný v matnej čiernej metalíze Matt Ballistic Black Metallic a vo vyhotovení trikolóra s perleťovou bielou Pearl Glare White.

***

Aby si mohol každý majiteľ svoju Hondu Africa Twin prispôsobiť svojim predstavám, je k dispozícii rad príslušenstva, ktorý zvyšuje odolnosť a výkony v teréne, komfort na dlhých cestách a praktickosť tohto modelu. Príslušenstvo je dostupné buď jednotlivo alebo vo forme štyroch paketov – Rally, Adventure, Urban a Travel. Súčasťou sú napríklad kufre s objemom až 128 litrov, prídavná ochrana podvozka alebo znížené sedlo.

Od zvýšenia zdvihového objemu motora na 1100 cm3 v roku 2020 sa v Európe predalo približne 20 000 kusov CRF1100L Africa Twin a 25 000 kusov CRF1100L Africa Twin Adventure Sports. Od návratu tejto legendy v roku 2016 sa zaregistrovalo vyše 85 000 strojov s názvom Africa Twin.