MARC MARQUEZ MAJSTROM SVETA!

Marc Marquez získal 8. titul majstra sveta!

Pondelok, 2019, októbra 7

Marc Marquez získal 8. titul majstra sveta!

6. október 2019 – Marc Marquez (Repsol Honda Team RC213V) sa stal majstrom sveta FIM*1 v MotoGP pre rok 2019 už v 15. kole, Grand Prix v Thajsku (ktorá sa konala 6. októbra na okruhu Chang International Circuit v Burirame). Ide o Marquezovo štvrté víťazstvo za sebou v najvyššej triede. Počas svojej kariéry vyhral šampionát MotoGP už šesťkrát.

Marquez jazdiaci na továrenskom motocykli Honda RC213V už na začiatku tejto sezóny začal tvrdo pracovať na štvrtom titule, keď v otváracom kole skončil druhý a v 2. kole zvíťazil. Napriek tomu, že sa na nasledujúcej americkej Grand Prix nedostal na pódium, neskôr vyhral v ôsmich kolách a v ďalších štyroch skončil druhý, takže do dnešného dňa skončil na pódiu a zbieral body vo všetkých kolách okrem jedného. Marquez si znovu zaistil titul majstra, pričom do konca ešte zostávajú štyri kolá.

Marquez sa stal najmladším šampiónom MotoGP, keď ako debutant v roku 2013 vyhral na svojom prvom šampionáte, v tom roku keď sa stal členom továrenského tímu Honda HRC, Repsol Honda Team. V ďalšom roku vyhral prvých desať kôl a znovu sa stal šampiónom s celkovo 13 víťazstvami. Hoci v roku 2015 mu ďalší titul majstra sveta ušiel, v roku 2016 sa dočkal pomsty a získal svoj tretí titul. Počas svojej kariéry v MotoGP získal Marquez k dnešnému dňu*2 pole position rekordných 61-krát a vyhral 53 Grand Prix (4. v histórii MotoGP).

*1 FIM: Fédération Internationale de Motocyclisme (Medzinárodná motocyklová federácia)
*2 Na konci 15. kola v Thajsku

Marc Marquez

„Je to úžasný pocit, znovu sa stať majstrom sveta s Hondou. Sezóna 2019 bola jednou z mojich najkonzistentnejších. V správnom čase sme bojovali zo všetkých síl. Celý tím a Honda vykonali skvelú prácu, keď sa im podarilo dostať nás na túto úroveň. Je veľkou cťou osláviť 60. výročie tímu Honda Racing titulom z MotoGP a som rád, že som to pre Hondu mohol urobiť. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí v tejto sezóne pridali ruku k dielu a fanúšikom, ktorí nás vždy podporujú.“

Yoshishige Nomura, prezident HRC

„Marc [Marquez] znovu odviedol skvelú prácu, keď získal svoj šiesty titul v MotoGP na 60. výročie tímu Honda v pretekoch World Grand Prix. Z celého srdca obdivujem jeho nebojácnu jazdu, ktorou hypnotizoval fanúšikov, spolu s vytrvalým tréningom a zrelým prístupom k pretekaniu. Som vďačný za všetku podporu pri víťazstve v šampionáte, ktorú mal od členov tímu, od mnohých sponzorov, ktorí podporujú naše pretekárske aktivity, a od fanúšikov MotoGP na celom svete.“

Marc Marquez

Dátum narodenia: 17. február 1993
Miesto narodenia: Španielsko

Úspechy
2008 debut v pretekoch World Grand Prix, trieda 125cm3, 13. miesto
2009 World Grand Prix, trieda 125cm3, 8. miesto
2010 World Grand Prix, trieda 125cm3, víťaz
2011, trieda Moto2, 2. miesto
2012, trieda Moto2, víťaz
2013, trieda MotoGP, víťaz
2014, trieda MotoGP, víťaz
2015, trieda MotoGP, 3. miesto
2016, trieda MotoGP, víťaz

2017, trieda MotoGP, víťaz

2018, trieda MotoGP, víťaz

2019, trieda MotoGP, víťaz

 

Tu je prehľad Marquezovej doterajšej úžasnej kariéry:

 • Najviac titulov v najvyššej triede, ktoré získal 26-ročný jazdec
 • Najmladší šesťnásobný víťaz najvyššej triedy – 26 rokov a 231 dní
 • Najmladší jazdec, ktorý získal osem titulov majstra sveta – 26 rokov a 231 dní
 • Marquez je jedným z iba troch jazdcov, ktorí získali šesť alebo viac titulov majstra sveta v najvyššej triede, spolu s Valentinom Rossim (7) a Giacomom Agostinim (8)
 • Marquez je jedným z iba šiestich jazdcov, ktorí získali osem alebo viac titulov majstra sveta vo všetkých triedach, spolu s Carlom Ubbialim (9), Mikeom Hailwoodom (9), Valentinom Rossim (9), Angelom Nietom (13) a Giacomom Agostinim (15)
 • Marquez získal všetky svoje tituly v MotoGP na motocykloch Honda
 • Marquez je najúspešnejším jazdcom Hondy v najvyššej triede so šiestimi titulmi majstra sveta, čím prekonal Micka Doohana (5)
 • Marquez zvíťazil najmenej na piatich GP v najvyššej triede za posledných sedem rokov, čím prekonal rekord, ktorý dovtedy patril Valentinovi Rossimu (2001 až 2006) a Giacomovi Agostinimu (1967 – 1972), z ktorých obaja zvíťazili najmenej na piatich GP v najvyššej triede počas šiestich po sebe idúcich rokov
 • Marquezovi patrí jednoznačný rekord v počte pole position v najvyššej triede so 61 pole positions
 • S deviatimi víťazstvami v MotoGP Marquez v tejto sezóne vyhral viac pretekov MotoGP ako ktorýkoľvek iný jazdec. Získal aj najviac pódiových umiestnení (14) a najviac pole positions (deväť) v roku 2019
 • Marc Marquez vyhral 17 % všetkých pretekov MotoGP, ktoré sa konali od roku 2002.