Značka Honda oslavuje 60. výročie svojej účasti na Majstrovstvách sveta cestných motocyklov

Utorok, 2019, júla 2

Značka Honda oslavuje 60. výročie svojej účasti na Majstrovstvách sveta cestných motocyklov

Od samého začiatku sa značka Honda usilovala o dosiahnutie vrcholu v oblasti motoristického športu. Aby dokázal naplniť svoj sen stať sa svetovou jednotkou, ohlásil Soichiro Honda, zakladateľ spoločnosti, v roku 1954 vstup značky do pretekov Isle of Man TT, ktoré boli súčasťou Majstrovstiev sveta FIM*1 v cestných pretekoch (WGP), čo bola v tom čase najvyššia súťažná trieda. Počas nasledujúcich piatich rokov značka Honda pracovala na vývoji pretekárskych strojov a 3. júna 1959 sa stala prvým japonským výrobcom motocyklov, ktorý sa na pretekoch Isle of Man TT zúčastnil. Od okamihu, keď si Junzo Suzuki, Naomi Taniguchi, Giichi Suzuki a Teisuke Tanaka sadli na svoje pretekárske stroje RC142 v triede 125 cc, práve uplynulo 60 rokov.

História značky Honda v boji o vrchol v motoristickom športe sa však neobmedzuje iba na jednostopovú kategóriu: V roku 1964 Ronnie Bucknum usadol pri príležitosti Veľkej ceny Nemecka do svojho stroja RA271 v najvyššej automobilovej pretekárskej kategórii – Majstrovstvách sveta Formuly 1 usporiadaných FIA*2. Okrem účasti na najnáročnejších motoristických pretekoch sa však značka Honda zapojila do celého radu ďalších pretekov určených pre jednostopové aj dvojstopové vozidlá s cieľom ďalej vylepšovať svoje technológie a rozvíjať svojich pracovníkov. A tiež sa o zábavu, radosť a nadšenie podeliť so svojimi zákazníkmi.

Pri príležitosti 60. výročia od prvej účasti na Isle of Man TT, ktorá znamenala začiatok účasti značky v motoristickom športe, spoločnosť Honda pripravila celý rad akcií pod súhrnným názvom „Honda Racing Anniversary Year“, ktorými si toto jubileum pripomenie a podelí sa tak o radosť so svojimi zákazníkmi a motoristickými fanúšikmi, ktorí jej pretekárske aktivity počas šesť desaťročí podporovali. Tieto udalosti majú za cieľ odovzdať zmysel a históriu pretekov súčasnej aj budúcej generácii.

 

Oslava 60. výročia účasti vo WGP

V rámci oslavy bude za prítomnosti zvláštnych hostí pripomenuté 60. výročie prvej účasti značky Honda na pretekoch Isle of Man TT.

Deň a čas konania: piatok 28. júna o 11.45 hod.

Miesto konania: priestor pre hostí tímu Honda, padok na okruhu TT Circuit Assen
Prednášajúci: Jorge Viegas (prezident FIM)

Carmelo Ezpeleta (generálny riaditeľ Dorna Sports)

Kunimitsu Takahashi (víťaz Veľkej ceny Nemecka z roku 1961, prvý Japonec, ktorý zvíťazil vo veľkej cene)

Freddie Spencer (stal sa najmladším šampiónom, keď v roku 1983 vyhral v triede GP500, a v roku 1985 zas prvým pretekárom, ktorý zvíťazil tak v triede GP250, ako aj v triede GP500)

Mick Doohan (päťkrát po sebe zvíťazil v triede GP500 (v rokoch 1994 až 1998))

Marc Márquez (Repsol Honda Team)

Tetsuhiro Kuwata (prevádzkový riaditeľ pre preteky, Honda Racing Corporation)

 

Na pretekárskych strojoch bude umiestnené logo 60. výročie účasti vo WGP

Na továrenských strojoch, ktoré súťažia v kategórii MotoGP, bude umiestnené logo 60. výročia účasti vo WGP. To isté platí aj pre pretekárske stroje súťažiace v rámci Majstrovstiev sveta superbikov (FIM), v 8-hodinových vytrvalostných pretekoch v Suzuke (5. kolo Majstrovstiev sveta vo vytrvalostných pretekoch FIM), aj v ďalších pretekoch, napríklad v triale, motokrose, aj na pretekárskych automobiloch.

Farebné vyhotovenie Moto3 pri príležitosti 60. výročia

Honda Team Asia, ktorý súťaží v kategórii Moto3, sa od 28. júna zúčastní na holandských pretekoch Dutch TT vo farbách stroja RC143, ktorý značke Honda v roku 1961 priniesol prvé víťazstvo vo WGP.

Ukážková jazda pri príležitosti 60. výročia WGP

Ukážkové jazdy (repliky) stroja RC142, ktorý sa zúčastnil na pretekoch Isle of Man TT, a stroja NSR500.

Deň a čas konania: 13:21 – 13:26, nedeľa 30. júna (môže sa zmeniť)
Miesto konania: Pretekárska trať TT Circuit Assen

Stroje/jazdci: RC142 (replika stroja z pretekov Isle of Man TT (1959)) / Kunimitsu Takahashi NSR500 (model 1989) / Mick Doohan

* Akcia môže byť pri nepriaznivom počasí zrušená

Ukážkové jazdy na Festivale rýchlosti v Goodwoode

V rámci osláv 60. výročia účasti značky Honda na pretekoch WGP sa pri príležitosti Festivalu rýchlosti v Goodwoode, ktorý sa koná od 4. do 7. júla v Spojenom kráľovstve, uskutočnia predvádzacie jazdy pretekárskych strojov RC142, NSR500 a RC213V a monopostu McLaren Honda MP4/4 (ktorý zvíťazil v Pohári jazdcov aj Pohári konštruktérov vo Formule 1 z roku 1988).

Slávnostná akcia sa bude konať aj pri príležitosti 8-hodinových pretekov v Suzuke a počas Veľkej ceny Japonska v MotoGP. Podrobnosti budú oznámené na webových stránkach Honda a na ďalších miestach.