Na autosalóne vo Frankfurte predstaví Honda vozidlo Urban EV Concept

Utorok, 2017, septembra 12

Globálny debut vývojovej štúdie plne elektrického automobilu Honda.

Medzi moderné prvky interiéru patrí aj zaoblená panoramatická obrazovka umiestnená na prístrojovej doske.

Táto štúdia naznačuje smer, ktorým sa bude uberať sériový model Hondy, naplánovaný na rok 2019.

Na frankfurtskom autosalóne 2017 odhalila Honda úplne nové elektrické vozidlo Urban EV Concept. Vývojová štúdia vychádza z úplne novej platformy a ukazuje smer vývoja technológie a dizajnu, ktoré sa objavia na budúcom sériovom modeli akumulátorového elektrického vozidla Honda.

Štúdiu oficiálne predstavil prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Motor Co., Takahiro Hachigo, počas svojho príhovoru na tlačovej konferencii. „Toto nie je predstava vzdialenej budúcnosti. Sériová verzia tohto automobilu bude tu v Európe už v roku 2019“ dodal, čím potvrdil, že štúdia bude uvedená na trh do dvoch rokov.

 

Dizajn exteriéru

V jednoduchom a sofistikovanom dizajne automobilu Urban EV Concept od Hondy sa skrývajú pokročilé technológie. Nízke a široké proporcie automobilu mu dodávajú robustný postoj, ktorý naznačuje jeho športové jazdné vlastnosti. Jeho kompaktné proporcie znamenajú, že celková dĺžka vozidla je o 100 mm kratšia ako má model Honda Jazz.

Logo Honda vývojovej štúdie je podsvietené modrou farbou, čo naznačuje nový štýlový prvok budúcich elektrických vozidiel spoločnosti. V prednej časti vozidla sa môžu medzi svetlometmi zobrazovať interaktívne viacjazyčné správy vrátane pozdravov, rád pre iných vodičov na ceste, alebo aktualizovaný stav nabíjania.

 

Dizajn interiéru

Vynikajúci výhľad vodiča z vozidla Urban EV Concept umožňujú štíhle predné stĺpiky a široké čelné sklo, ktoré pôsobí, akoby pokrývalo celú prednú časť vozidla. Do vozidla sa nastupuje a vystupuje cez dvere zavesené vzadu. Prípojka pre nabíjací kábel sa nachádza na kapote.

Automobil Urban EV Concept od Hondy dokáže odviezť štyroch pasažierov na dvoch lavicových sedadlách s rôznou povrchovou úpravou. Pre vytvorenie pocitu sedenia v salóniku je predný rad očalúnený prírodnou sivou látkou. Operadlá sedadiel, ich zadná strana a lakťové opierky sú ozdobené modernými prvkami, napodobňujúcimi drevo. Bezpečnostné pásy zadnej lavice sú upevnené v strede sedadla, čo umožňuje ich zatiahnutie ešte pred vystúpením pasažiera z vozidla.

Rovnaká drevená povrchová úprava obopína veľkú „plávajúcu“ konzolu prístrojovej dosky. Nachádza sa na nej stĺpik volantu, rad jednoduchých ovládacích tlačidiel a panoramatický displej. Samotná prístrojová doska je doplnená zaoblenou obrazovkou, ktorá presahuje za konzolu a zasahuje do dverí. Na hlavnej obrazovke prístrojovej dosky sa zobrazuje mnoho informácií o vozidle vrátane zostávajúcej kapacity akumulátora.

 

Služba automatizovaného sieťového pomocníka Honda

Vozidlo Urban EV Concept od Hondy stelesňuje víziu spoločnosti o svete, v ktorom je mobilita plynule prepojená s bežným životom. Zabudovaný pokročilý automatizovaný sieťový pomocník pôsobí ako osobný sluha, ktorý sa učí od vodiča detegovaním jeho emócií pri rozhodovaní. To, čo sa od vodiča naučil pri jeho predchádzajúcich rozhodnutiach, potom môže použiť pri výbere nových riešení a odporúčaní.

 

Honda Power Manager

Nové metódy riadenia prenosu energie medzi rozvodnou sieťou, domácnosťami a elektrickými vozidlami môžu v budúcnosti poskytnúť majiteľom elektrických vozidiel možnosti zárobku. Power Manager Concept od Hondy, predstavený vo Frankfurte spolu s vozidlom Urban EV Concept, je inteligentný systém, ktorý dokáže ukladať energiu efektívnejšie a uvoľňovať elektrinu vyrobenú obnoviteľnými zdrojmi späť do domácnosti alebo ju predať do rozvodnej siete.

 

Electric Vision

Súčasťou stratégie „Electric Vision“ spoločnosti Honda, predstavenej na tohtoročnom autosalóne v Ženeve, je vývoj špeciálnej platformy elektrického vozidla, obsahujúcej technológiu plne elektrického hnacieho ústrojenstva. Medzi kľúčové súčasti vývoja hnacieho ústrojenstva patrí sada ľahkých akumulátorov s vysokou hustotou, integrované riadenie tepla a evolúcia funkcií prenosu energie do vozidla a z neho.