HONDA CIVIC TYPE R STANOVILA NOVÉ REKORDY NA PIATICH LEGENDÁRNYCH EURÓPSKYCH PRETEKÁRSKYCH OKRUHOCH

Utorok, 2016, júna 14

Spoločnosť Honda informovala o nových rekordoch vozidla Civic Type R na piatich legendárnych európskych okruhoch

·         Časy okruhov dosiahnuté sériovo vyrábaným vozidlom bez mechanických úprav

·         Rekordy stanovené na okruhoch Silverstone, Spa-Francorchamps, Monza, Estoril a Hungaroring

·         V priebehu celej kampane na piatich okruhoch pilotovali vozidlo Type R hviezdy pretekárskych tímov WTCC a BTCC spoločnosti Honda

 

Model Civic Type R, pretekárske vozidlo na cesty, spoločnosti Honda prebrázdilo Európu v snahe stanoviť nové rekordy pre sériovo vyrábané vozidlá s pohonom predných kolies na piatich legendárnych okruhoch po celej Európe.

 

S nápadom tejto európskej výzvy prišiel tím spoločnosti Honda inšpirovaný modelom Civic Type R, ktorý rozdrvil rekord okruhu vozidiel s pohonom predných kolies na okruhu v Nürburgring Nordschleife v máji 2014, s cieľom potvrdiť čelné postavenie modelu Type R v segmente výkonných hatchbackov s pohonom predných kolies.

 

Kampaň odštartovala za dažďa v apríli na okruhu Silverstone, ktorý je domovom britskej Veľkej ceny. Volantu sa chopil trojnásobný víťaz majstrovstiev British Touring Car Championship, Matt Neal, a stanovil čas 2 minúty a 44,45 sekundy. Matt nebol s časom spokojný, a preto sa tím ešte v tom istom mesiaci na okruh vrátil, aby stanovil rekordný čas na suchu 2 minúty a 31,85 sekundy.    

 

Začiatkom mája sa pozornosť preniesla na ikonický okruh Spa-Francorchamps v Belgicku. Na trať obľúbenú u jazdcov všetkých národností so známou sekciou Eau Rouge sa vydal nováčik v tíme Honda Racing, Rob Huff. Huff dosiahol výnimočný čas 2 minúty a 56,91 sekundy.

 

Po týchto dvoch úspešných pokusoch bol ďalším cieľom historický okruh Monza v Taliansku. Za volant sa posadil ďalší člen tímu WTCC spoločnosti Honda, Maďar Norbert Michelisz, ktorý sa po slávnej zákrute Parabolica vrátil s časom 2 minúty a 15,16 sekundy.

 

Napätie stúpalo a pozornosť sa obrátila na posledný okruh, Hungaroring, no najprv nasledovala cesta do historického Estorilu, kde sa mal na domácej pôde predstaviť Tiago Monteiro. Ťažká havária na pretekoch WTCC v Nemecku však hviezdu tímu Honda odstavila. Na poslednú chvíľu bol povolaný jeho krajan, portugalský pretekár a jazdec na safety car na pretekoch WTCC, Bruno Correia. Bruno, ktorý vo vozidle strávil len jeden deň, dosiahol čas 2 minúty a 4,03 sekundy.

 

Nakoniec tím dorazil 6. júna na posledný okruh v Maďarsku. Dokonalým jazdcom pre túto misiu bol znova Norbert Michelisz, ktorý tu v roku 2015 zvíťazil vo vozidle WTCC Civic Type R za nezávislý tím Zengõ Motorsport. Vyše dva dni tlačil Norbert plyn svojho sériovo vyrábaného vozidla Type R na podlahu a podarilo sa mu dosiahnuť čas 2 minúty a 10,85 sekundy a zavŕšiť tak snahy o rekordy na piatich okruhoch. 

 

Philip Ross, hlavný viceprezident spoločnosti Honda Motor Europe, to komentoval: „Týmto si vozidlo Civic Type R vydobylo popredné miesto v segmente výkonných vozidiel s pohonom predných kolies. S podporou našich pretekárskych hviezd ide o náležitý dôkaz pre tím, ktorý toto vozidlo navrhol a skonštruoval, že ide o dokonalé pretekárske auto na cesty.“

 

Honda Civic Type R

Model Honda Civic Type R pri svojom predstavení pred rokom odštartoval pre Hondu začiatok novej éry výkonu, založenom na pretekárskej DNA značky, a prináša vrchol modelového radu Civic.

 

Vozidlo Type R predstavuje kľúčovú časť radu vozidiel novej generácie od spoločnosti Honda, predstavovanie ktorého bude pokračovať toto leto predstavením najnovšieho modelu NSX, a je stelesnením priekopníckeho prístupu spoločnosti k technologickým inováciám.

 

Vo vozidle Civic Type R bol prvýkrát použitý nový 2-litrový motor VTEC TURBO od spoločnosti Honda, agresívny funkčný dizajn a priekopnícke technológie nového podvozku. Tieto vlastnosti spoločne poskytujú jeden z najpôsobivejších a najuspokojujúcejších zážitkov z jazdy v rámci ktoréhokoľvek sektoru.

 

 

Časy vozidla Civic Type R

Dátum

Okruh

Čas okruhu

Jazdec

4. apríl 2016

Silverstone (okruh Grand Prix), Spojené kráľovstvo

2 min. 44,45 s (mokrý povrch)

Matt Neal (UK)

26. apríl 2016

Silverstone (okruh Grand Prix), Spojené kráľovstvo

2 min. 31,85 s (suchý povrch)

Matt Neal (UK)

10. máj 2016

Circuit de Spa-Francorchamps, Belgicko

2 min. 56,91 s

Rob Huff
(UK)

23. máj 2016

Autodromo Nazionale Monza (okruh Grand Prix), Taliansko

2 min. 15,16 s

Nobert Michelisz
(HU)

31. máj 2016

Autódromo do Estoril, Portugalsko

2 min. 04,08 s

Bruno Correia (POR)

6. jún 2016

Hungaroring, Maďarsko

2 min. 10,85 s

Nobert Michelisz
(HU)