Honda R&D Europe otvorila najmodernejšiu verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily v Európe

Utorok, 2017, júna 13

Špičková 940V technológia umožňuje nabíjať až štyri vozidlá naraz

·         Systém disponuje výkonom až 150 kW prostredníctvom štyroch simultánnych pripojení

·         Záruka kompatibility s budúcimi generáciami technológií elektromobilov

·         Spoločnosť Honda bude túto verejnú nabíjaciu stanicu využívať

k internému výskumu

·         Plánovaná je aj integrovaná stanica na výrobu a tankovanie vodíka

V R&D spoločnosti Honda v nemeckom Offenbachu bola otvorená najmodernejšia verejná nabíjacia stanica pre elektromobily v Európe. Stanica využíva špičkovú 940V technológiu, ktorá umožňuje nabíjať naraz až štyri vozidlá s rôznymi typmi konektorov.

Táto verejná nabíjacia stanica je napájaná zo zdrojov obnoviteľnej energie, vrátane fotovoltaických panelov na streche stanice. Pri napätí 940 V dokáže stanica dodávať energiu s maximálnym výkonom 150 kW pre štyri simultánne pripojenia.

Nabíjaciu stanicu bude prevádzkovať spoločnosť Honda R&D Europe, ktorá taktiež zaručí jej kompatibilitu s budúcimi generáciami technológií elektromobilov. Teraz môžu túto stanicu využívať súčasné modely elektromobilov, dodávok, bicyklov alebo skútrov. Jej vysokonapäťová kapacita už počíta s nárokmi budúcich elektromobilov, ktoré doteraz neboli vyvinuté.

Investícia spoločnosti Honda R&D Europe do tejto nabíjacej stanice je súčasťou výskumného projektu „Smart Company“ v rámci mesta Offenbach. Cieľom je vyvinúť inteligentnejšie a úspornejšie spôsoby využívania zdrojov energie. Technológia 940 V prinesie spoločnosti Honda nové možnosti interného výskumu elektromobilov v súlade s nedávno predstavenou stratégiou „elektromobilovej vízie“.

V neskoršej fáze tohoto výskumného projektu plánuje spoločnosť Honda R&D Europe inštalovať v Offenbachu novú vodíkovú čerpaciu stanicu so zabudovaným generátorom vodíka. Podobne ako 940 V nabíjacia stanica, môže využívať výhradne energiu z obnoviteľných zdrojov. Bude taktiež vybavená inteligentným úložiskom energie s možnosťou napájania miestnych elektrických sietí.

Pán Yasunori Oku, generálny viceprezident spoločnosti Honda R&D Europe (Deutschland) GmbH, povedal: „Považujeme Európu a najmä Nemecko za jednu z najdôležitejších oblastí pre šírenie a rozvoj elektromobility. Spoločnosť Honda R&D Europe zintenzívňuje výskumné aktivity v Offenbachu a prispieva k rýchlemu rozširovaniu infraštruktúry verejných nabíjacích staníc.“

Pani Heike Hollerbach, riaditeľka odboru ochrany životného prostredia, energie a klímy mesta Offenbach, dodala: „Teší nás príkladný prístup spoločnosti Honda pri uvádzaní svojho vlajkového projektu v našom meste Offenbach nad Mohanom. Elektromobilita je kľúčová pre všetky naše opatrenia na obmedzovanie znečistenia ovzdušia, na ochranu klímy, ohľadom parkovacích vyhlášok, plánovaní mesta a samozrejme aj pre prispôsobenie Offenbachu zmenám klímy.“

940 V verejná nabíjacia stanica bola oficiálne otevorená 29. mája 2017. Slávnostného aktu sa zúčastnil pán Bernard Massberg, vedúci odboru pre mobilitu hessenského ministerstva financií, energetiky, dopravy a regionálneho rozvoja a starosta Offenbachu pán Horst Schneider.

Táto udalosť je súčasťou plánu elektromobilovej budúcnosti spoločnosti Honda pre Európu. Konkrétnym cieľom je, aby do roku 2025 boli dve tretiny vozidiel Honda predaných v Európe vybavené elektropohonom. Vývoj vozidiel s hybridným, plug-in hybridným, akumulátorovým pohonom a palivovými článkami postaví Európu do poprednej globálnej elektromobilovej stratégie spoločnosti Honda.