Spoločnosť Honda získala typové schválenie pre autonómne riadenie 3. úrovne

Piatok, 2020, novembra 20

Spoločnosť Honda získala typové schválenie pre technológie autonómneho riadenia 3. úrovne pre sériové autá na japonskom trhu.

·         Honda je prvým výrobcom automobilov ktorý toto schválenie získal

·         Model Honda Legend, ktorý bude uvedený na japonský trh na jar budúceho roku, bude prvým autom s novou technológiou „Traffic Jam Pilot“

·         Tento úspech zdôrazňuje odhodlanie spoločnosti Honda venovať maximálnu pozornosť bezpečnosti cestujúcich a zabezpečiť premávku bez dopravných nehôd

Honda získala typové schválenie pre systém autonómneho riadenia tretej úrovne od japonského ministerstva pro pôdu, infraštruktúru, dopravu a cestovný ruch. Vďaka tomu je možné zaviesť systém autonómneho riadenia od spoločnosti Honda „Traffic Jam Pilot“ do sériovo vyrábaných vozidiel pre použitie pri rýchlostiach do 50 km/h na verejných komunikáciách v Japonsku. Systémy autonómneho riadenia tretej úrovne môžu za špecifických podmienok prevziať od vodiča kontrolu nad vozidlom*

Najnovšia generácia modelu Honda Legend, ktorá má byť uvedená na trh na jar budúceho roku, bude prvým vozidlom, ktoré využije možnosť autonómneho riadenia tretej úrovne na verejných komunikáciách.

Potom, čo ju vodič aktivuje, technológia „Traffic Jam Pilot“ spoločnosti Honda, sleduje dopravnú situáciu na ceste a v prípade, že je to bezpečné, prevezme od vodiča kontrolu nad vozidlom. Umožňuje vozidlu nasledovať vozidlo idúce pred ním a zostať v jazdnom pruhu bez akéhokoľvek zásahu vodiča. Systém musí nepretržite sledovať podmienky na ceste a môže byť aktívny len pri rýchlosti do 50 km/h. Keď systém zistí, že už nemôže fungovať bezpečne, vydá varovný signál a vodič musí okamžite prevziať kontrolu nad vozidlom. Táto technológia je súčasťou bezpečnostných systémov spoločnosti Honda a približuje spoločnosť Honda o krok bližšie k jej zámeru spoločnosti bez dopravných nehôd tým, že podporuje vodiča a znižuje počet nehôd a kolízii spôsobených ľudskou chybou.

Nová technológia autonómneho riadenia tretej úrovne spoločnosti Honda doplňuje pokročilé technológie podpory vodiča prvej a druhej úrovne, vrátane unikátnej sady aktívnych a pasívnych bezpečnostných systémov Honda SENSING, ktoré už Honda vo svojich vozidlách používa.

Typové schválenie autonómneho riadenia tretej úrovne v Japonsku nadväzuje na nedávne prehlásenie spoločnosti Honda v Európe, kde chce ponúknuť najvyššiu možnú bezpečnosť v rámci jednotlivých tried. Podľa posledných zverejnených výsledkov testovania bezpečnosti spoločnosťou Euro NCAP, ktoré boli vyhlásené 12. novembra 2020, získal úplne nový model Honda Jazz e:HEV najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie. Bol tak jedným z prvých vozidiel, ktoré prešli novým testovacím režimom, ktorý zaviedol rad nových prísnych hodnotení. Model Jazz dosiahol najvyššie hodnotenie vďaka zdokonalenej konštrukcii karosérie (ACE), prednému stredovému airbagu (prvý vo svojej triede) a systému airbagov i-side na zadných sedadlách, ktoré majú ochrániť cestujúcich v prípade nárazu na dvere alebo zadný stĺpik.

Tieto prvky pasívnej bezpečnosti dopĺňa špičková technológia Honda SENSING, ktorá je v súčasnosti v základnej výbave všetkých modelov spoločnosti Honda a nedávno bola obohatená o novú vylepšenú širokouhlú kameru s vyšším rozlíšením. Komplexná bezpečnostná sada Honda SENSING zahŕňa, okrem množstva ďalších funkcií napríklad, adaptívny tempomat, systém pre udržovanie v jazdnom pruhu a systém zabránenia opustenia vozovky.

Typové schválení úrovne 3 umožňuje vozidlám Honda plynule prechádzať medzi manuálnym a autonómnym riadením a zaistiť tak pohodlný a prirodzený zážitok z jazdy a zároveň bezpečnosť cestujúcich.

*Podmienky, za ktorých je autonómne riadenie v premávke, sa určujú na základe rôznych faktorov, ako je napríklad poloha (diaľnica), počasie (jasno) a rýchlosť vozidla atď. Podmienky sa líšia v závislosti na výkonnosti systému.