Jednoduché spôsoby, ako byť šetrnejší k životnému prostrediu

V dôsledku toho, že sa čoraz viac ľudí usiluje znižovať emisie oxidu uhličitého a rozumnejšie využívať cenné zdroje, je ľahké podľahnúť tlaku, ktorý vyžaduje, aby sme sa správali ekologickejšie. Čo to však presne znamená a ako to dosiahnuť?

Dobrou správou je, že ekologické bývanie je dostupnejšie než v minulosti a nie vždy znamená míňanie veľkého množstva peňazí alebo odriekanie si radosti zo života. Ponúkame našich 10 najlepších tipov na ekologickejší životný štýl.

ZAČÍNA SA TO U VÁS DOMA

ZNÍŽENIE SPOTREBY, OPÄTOVNÉ POUŽITIE A RECYKLÁCIA
Recyklácia je jedným z najvýraznejších a najjednoduchších spôsobov, ako sa správať ekologicky. Uľahčite si ju tým, že bude mať v kuchyni, kúpeľni a kdekoľvek inde, kde vytvárate viac odpadu koše na separovaný odpad. Papier a kartón sa ľahko triedi a patrí medzi najcennejšie materiály na recykláciu. Kompaktný kompostér sa zmestí aj do tej najmenšej záhradky a zo zvyškov potravín môže vzniknúť skvelý kompost alebo hnojivo. Minimalizujte plytvanie potravinami tým, že nebudete nakupovať viac, než spotrebujete a budete využívať zvyšky.

ZNÍŽENIE EMISIÍ DOMÁCNOSTÍ
Perte pri nižšej teplote, aby ste sa vyhli emisiám CO2 spojeným s výrobou elektriny na ohrev vody. Ak vymieňate spotrebič, kúpte si zariadenie s vysokou energetickou účinnosťou – väčšina spotrebičov bude mať teraz štítky EU s hodnotením A až G, pričom A predstavuje najlepšie hodnotenie, s ročnou spotrebou energie uvedenou v kWh (čím nižšia hodnota, tým lepšie). Prejdite na energeticky úsporné LED žiarovky, ktoré sa rozsvecujú okamžite a majú oveľa dlhšiu životnosť, než klasické žiarovky s volfrámovým vláknom alebo halogénové žiarovky, pričom spotrebúvajú menej elektrickej energie po celý čas, keď svietia.

VYUŽÍVAJTE ENERGIU Z OBNOVITEĽNÝCH ZDROJOV
Prejdite k dodávateľovi elektrickej energie, ktorý na jej výrobu využíva obnoviteľné zdroje, aby ste sa vyhli fosílnym palivám. Obnoviteľné zdroje zahŕňajú zdroje ako je voda, slnečná energia, vietor a dokonca aj proces, ktorý sa nazýva anaeróbne trávenie a spracúva sa pri ňom živočíšny a rastlinný odpad, pričom sa uvoľňuje plyn bohatý na metán, ktorý možno spáliť. Dodávateľov zelenej energie neustále pribúda, vďaka čomu by ste nemali mať problém nájsť takého, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Veľké energetické spoločnosti sa prispôsobujú rastúcemu povedomiu spotrebiteľov o životnom prostredí a ponúkajú sadzby za zelenú elektrinu. Navyše existuje celý rad menších dodávateľov.

EFEKTÍVNEJŠIE ZATEPLENIE
Štvrtina tepla vo vašom dome môže unikať cez strechu, preto pridajte alebo zosilnite izoláciu podkrovia na ekvivalent 270 mm minerálnej vlny. Väčšina domov postavených od 20. rokov 20. storočia má duté steny, ale až od 90. rokov je izolácia v dutých priestoroch bežná. Aplikáciu izolácie otvormi v stenách zaistí špecializovaná spoločnosť. Plné steny a podlahy možno tiež izolovať a dosiahnuť tak ďalšie úspory. Ak váš domov nemá okná s dvojsklom alebo trojsklom, stojí za to okná modernizovať, hoci to môže byť drahé. Zabránením prievanu však môžete veľmi lacno a účinne znížiť účty za kúrenie.

Trojštvrťový pohľad spredu na Hondu e počas nabíjania

Zmeňte spôsob dochádzania do práce

Práca z domu sa v roku 2020 stala pre mnoho ľudí úplne bežnou a z ekologického hľadiska sa vypláca – spotreba energie sa znižuje a klesajú emisie. Ak jazdíte do práce, zvážte také spôsoby dochádzania, ktoré by mohli byť šetrnejšie voči planéte. Môžete namiesto cesty jazdou autom chodiť pešo alebo jazdiť na bicykli? Mnoho európskych vlád oznámilo plány, ktoré majú povzbudiť viac ľudí k tomu, aby chodili pešo a jazdili na bicykloch. Ak jazdíte autom, udržujte ho v čo najlepšom stave – aj niečo také banálne ako nízky tlak v pneumatikách, môže zvýšiť spotrebu paliva a urýchliť opotrebovanie, čo povedie k väčšiemu znečisteniu čiastočkami gumy.

Trojštvrťový bočný pohľad na model Honda e na ceste

PREJDITE NA ELEKTROMOBIL

Elektromobily spotrebúvajú menej energie a počas svojej životnosti vypúšťajú do prostredia menej škodlivín než automobily so spaľovacími motormi. S rastúcim povedomím o ochrane životného prostredia a pri neustálom zlepšovaní technológií automobily lepšie zodpovedajú životu ľudí.

  • DOJAZD AŽ

    220 km

  • RÝCHLE NABÍJANIE (DC 50 kW)

    Až 80 % za 31 min

POKRAČUJE TO ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM

JEDZTE POTRAVINY S MALÝM VPLYVOM NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Stravujte sa potravinami z miestnych zdrojov, aby ste minimalizovali vplyv prepravy potravín na životné prostredie. Najráznejším riešením sú potraviny pestované doma a aj keď na to nemáte čas či priestor, môžete ľahko vypestovať chutný šalát v kvetináčoch na parapete. Nakupujte potraviny od miestnych výrobcov tam, kde je to možné a vyhľadávajte udržateľné obaly, ktoré znižujú hmotnosť, a tým aj spotrebu energie pri preprave – dokonca aj víno možno v dnešnej dobe skladovať v papierových obaloch.

NAKUPUJTE S DÔRAZOM NA UDRŽATEĽNOSŤ
Hľadajte výrobky, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa dali opraviť a nemuseli ste ich vyhodiť, keď sa pokazia – ak vám predajca nedokáže poradiť, choďte tam, kde vám s tým pomôžu. Podporujte značky, ktoré minimalizujú obalové materiály a tam, kde je to potrebné, používajte udržateľné a recyklovateľné spôsoby, aby ste sa vyhli jednorazovým plastom vždy, keď je to možné.

OSVOJTE SI ZELENÝ PRÍSTUP
Zelené bývanie znamená prejavovanie úcty k životnému prostrediu tým, že čo najviac využijete každý zdroj, ktorý používate, a vyberáte si udržateľné možnosti vždy, keď je to možné. Preto sa starostlivo rozhodujte pred každým nákupom. Recyklujte odpad tak, aby sme získali maximálnu hodnotu z materiálov, ktoré používame. Predmety, ktoré už nepotrebujete, odovzdávajte na ďalšie využitie a nevyhadzujte ich. Myslieť ekologicky nemusí byť náročné – môže to byť dokonca zábavné. Ako jednotlivci nedokážeme zmeniť svet. Ak však všetci prispejeme svojím dielom, môžeme určite niečo zmeniť. A ako ukazujú tieto rady, nemusí to byť vôbec zložité. Čas a úsilie, ktoré do toho vložíte, je investíciou do budúcnosti – nás, našich detí aj našej planéty.