Ako si vybrať svoje prvé rodinné auto

Najlepšie rodinné auto je všestranný pomocník, ktorý zvládne všetko, čo každodenný život prinesie. Na výber máte veľa áut. Pri rozhodovaní sa však nemusíte obávať, pretože všetky odpovede nájdete v našom sprievodcovi nákupom rodinného auta. 

Aké má byť to najlepšie rodinné auto?

Rodinné auto musí dobre zvládať veľa vecí. Nestačí, že sa vám bude dobre šoférovať. Musí vyhovovať aj ostatným členom rodiny. Tu nájdete hlavné body, na ktoré sa treba zamerať:

Bezpečnosť – chcete svoju rodinu ochrániť, preto hľadajte vozidlo s dobrým hodnotením bezpečnosti a najnovšími bezpečnostnými prvkami a asistenčnými systémami.

Praktickosť – potrebujete nielen priestor pre celú rodinu, ale aj pre všetky veci, čo vozíte so sebou.

Pohodlie – Hľadajte výbavu, ktorá vám uľahčí rodinné výlety.

Cenová dostupnosť – Musíte zvažovať obstarávaciu cenu alebo mesačné náklady doplnené o náklady na palivo, poistenie a údržbu.

Prečítajte si tipy, ako získať to najlepšie vo všetkých týchto oblastiach.

Trojštvrťový záber modelu CR-V spredu

Ako si vybrať bezpečné auto pre svoju rodinu?

Väčšina rodinných vozidiel má hodnotenie bezpečnosti od nezávislej organizácie Euro NCAP. Autá s päťhviezdičkovým hodnotením ako Honda Jazz alebo CR-V sú najbezpečnejšie vo svojej triede. Organizácia Euro NCAP testuje vozidlá neustále a jej najnovšie testy sú prísnejšie než v minulosti, preto nemožno priamo porovnávať nedávne testy s tými staršími.

Všetky vozidlá Honda sú vybavené balíkom pokročilých asistenčných systémov Honda Sensing, ktoré zvyšujú bezpečnosť všetkých cestujúcich a umožňujú tak pohodlnejšiu jazdu.

Systém pre udržovanie v jazdnom pruhu – kamera rozpoznáva dopravné značenie a ak vozidlo vybočí z jazdného pruhu, systém ho jemne navedie späť.

Adaptívny tempomat – adaptívny tempomat pomocou snímačov zisťuje polohu a rýchlosť vozidiel idúcich pred vami a prispôsobuje rýchlosť vozidla premávke, čím znižuje únavu vodiča na dlhých cestách.

Brzdový systém na zmiernenie následkov nehody – tento systém odhalí hroziacu kolíziu. Zaznie varovný signál a ak tomu vodič nevenuje pozornosť a nereaguje, systém automaticky zabrzdí a zastaví vozidlo. Výskum organizácie Euro NCAP a jeho partnerov dospel k záveru, že tieto systémy znížili počet kolízií v reálnej prevádzke o 38 %.

Systém pre elimináciu mŕtveho uhla– snímače na obidvoch stranách vozidla varujú vodiča pred objektmi, ktoré nevidí. Je to mimoriadne užitočné pri zmene jazdného pruhu.

Upozornenie na vozidlá blížiace sa z boku – pri cúvaní z parkovacieho miesta upozornia vodiča na prichádzajúce vozidlá.

Rozpoznávanie únavy vodiča – táto funkcia odhalí situácie, keď úroveň vnímania vodiča klesne a zobrazí hlásenie „dajte si prestávku“.

Vnútorný priestor modelu CR-V

Vďaka čomu je rodinné auto praktickejšie?

Väčší priestor nie je vždy riešením – praktický dizajn, ako v novom modeli Honda Jazz, môže predstavovať rozdiel medzi vozidlom, ktoré zvládne všetko, čo mu rodinný život prinesie do cesty, a vozidlom, ktoré sa s tým len ťažko vyrovnáva.

Venujte pozornosť týmto funkciám:

Sedadlá Magic Seats – sedadlá Magic Seats v modeloch Honda Jazz a Honda HR-V ponúkajú bezkonkurenčnú všestrannosť. Môžete ich sklopiť naplocho a prevážať veľké predmety alebo môžete sedadlá vyklopiť hore ako v kine a sprístupniť si tak obrovský batožinový priestor, do ktorého sa dostanete zadnými dverami.

Batožinový priestor – neporovnávajte iba údaje o počte litrov podľa technických údajov. Dôležitý je aj tvar (čím jednoduchší a hranatejší, tým lepšie) a chcite nízku hranu dverí batožinového priestoru, ktorá uľahčuje nakladanie a vykladanie.

Úložný priestor v interiéri – vo vnútri vozidla hľadajte odkladacie priestory v dverách a skrinky v interiéri vozidla, kam si môžete odkladať veci, ktoré potrebujete každý deň.

Otváranie dverí do veľkého uhla – nezáleží na tom, koľko miesta je vo vnútri, keď je ťažké sa k nemu dostať. Vozidlá ako Honda Jazz alebo CR-V umožňujú otvoriť zadné dvere v 90-stupňovom uhle, vďaka čomu ponúkajú vynikajúci prístup. Je to dôležitá vlastnosť, ktorá výrazne uľahčuje nakladanie a vykladanie detskej sedačky a ponúka vám dostatok priestoru, keď sa chcete uistiť, že sú deti riadne pripútané.

Jednoduché čistenie povrchov –hľadajte interiér, ktorý ľahko udržíte čistý. Tmavšie farby majú tendenciu lepšie skrývať škvrny a rozliate tekutiny sa z kožených sedadiel utierajú ľahšie než z textilných.

Dáma nakladajúca veci do batožinového priestoru

Aké vlastnosti rodinného auta vám spríjemnia život?

S dobrým rodinným autom je každá cesta jednoduchšia a menej stresujúca. Tu je niekoľko funkcií, ktoré vám môžu pomôcť:

Parkovací asistent – parkovanie môže byť stresujúce, keď máte v aute plné hlučných a netrpezlivých detí. Parkovací asistent riadi sám. Vy ovládate len rýchlosť vozidla.

Elektricky ovládané dvere batožinového priestoru – keď máte plné ruky práce s nákupnými taškami, deťmi a psom, elektricky ovládané dvere batožinového priestoru vám uľahčia život. Aktivujú sa pohybom jednej nohy pod zadnú časť vozidla. Elektricky ovládané dvere batožinového priestoru modelu Honda CR-V majú nastaviteľnú výšku a možno ich zastaviť v ľubovoľnej polohe – ideálne na parkoviskách s nízkymi stropmi.

Kompatibilita so smartfónmi – hľadajte vozidlá, ktoré umožňujú pripojenie k telefónu, aby ste mohli využívať internetové služby, napríklad dopravné informácie alebo umožnili cestujúcim pripojenie k internetu. Android Auto a Apple CarPlay umožňujú zobrazovanie aplikácií na displeji palubnej dosky. Vďaka USB portom pre zadných pasažierov si môžu deti nabíjať mobilné zariadenia.

Trojštvrťový záber spredu na model CR-V pri jazde mestom

Ako si vybrať rodinné auto za rozumnú cenu

Hneď na začiatku si stanovte rozpočet na vozidlo. Budete platiť vlastnými prostriedkami alebo využijete úver alebo leasing a budete platiť mesačnú splátku? Zarátajte náklady na poistenie (odhad získate pomocou internetového porovnávača cien), pohonné hmoty a údržbu.

Hybridné vozidlá vám môžu ušetriť značné peniaze, pretože sú efektívnejšie vďaka možnosti neskôr využiť rekuperovanú energiu, ktorá by sa inak stratila pri brzdení. Vďaka tomu majú nižšiu spotrebu paliva a nižšie emisie CO2. To je dobrá správa pre vašu peňaženku a aj pre životné prostredie.

Aké ďalšie tipy a triky pomáhajú pri výbere?

Plánujte do budúcnosti – rastúce deti alebo prírastok do rodiny môžu zväčšovať nároky na priestor. Myslite na to, ako sa vaše potreby môžu v najbližších rokoch zmeniť.

Testovacia jazda – pred kúpou sa choďte previezť, aby ste si vozidlo vyskúšali. Vezmite so sebou deti a zistite, či im všetko vyhovuje. Ak potrebujete prepravovať veľké predmety ako sú detské autosedačky a kočíky, vezmite ich so sebou a zistite, či sa do auta ľahko zmestia.