Praktické rady na dlhé cesty s deťmi

Prinášame vám päť nápadov, ako si vychutnať dlhé cesty autom aj s tými najmenšími. Nezabudli sme ani na tipy, čo si zbaliť so sebou.

Kedy už tam budeme? Práve tieto slová každému rodičovi pília nervy. Zabaviť menších pasažierov počas dlhej cesty nemusí byť utrpením. Objavte šesť jednoduchých nápadov, vďaka ktorým sa pri ceste autom zabaví celá rodina.

Chlapec hrá počas cesty hru v tablete

1. Stiahnite TV programy, hry a filmy

Či už máte na operadlách obrazovky, alebo deti majú vlastný tablet, stiahnite si pred cestou ich obľúbené filmy a všetko, čo majú rady.

Hry, filmy, aplikácie a audioknihy sú praktickým spôsobom, ako príjemne stráviť niekoľko hodín. Nainštalujte ich do zariadenia detí. Nezabudnite to urobiť už večer pred cestou, aby ste sa počas dňa vyhli stresu a tiež drahším mobilným dátam. Tablet s 256 GB úložiskom umožňuje uložiť približne 8 hodín videa vo vysokom rozlíšení. Na 512GB disk sa zmestí dvojnásobok, čo stačí aj na tie najdlhšie cesty.

Herné konzoly slúžia na spríjemnenie voľného času v domácnosti už dlhé roky. Dnes máme oveľa pokročilejšie konzoly, ktoré obsahujú množstvo zábavných a vzdelávacích hier rozvíjajúcich logické uvažovanie – a možno ich používať aj na cestách.

2. Bingo na cestách

Všetci poznáme hru „Hádaj, čo vidím“. Čo keby sme ju v aute skombinovali s bingom? Vyrobte si bingo kartičky s predmetmi alebo objektmi, na ktoré natrafíte cestou, a prideľte body prvému, komu sa podarí uhádnuť celý rad alebo vyplniť všetky políčka.

Vyberte si veci, ktoré uvidíte alebo začujete počas cesty, ako sú autá rôznych farieb, typy vozidiel alebo značky na čerpacích staniciach, zvuky ako trúbenie auta, spozorovanie psa alebo rôzne druhy zvierat na poli. Zatraktívnite hry drobnými odmenami, ako sú cukríky alebo iné dobroty.

3. Čas na kreslenie

Či už im zveríte pastelky a blok, alebo im radšej zaobstaráte vodou riediteľné fixky, ktoré nezanechávajú stopy, pozeranie z okna počas cesty autom dokáže podnietiť tvorivosť.

Kreslenie môže vaše ratolesti zamestnať na dlhý čas, prípadne ich dokáže uspať. Upevnením cestovného stolíka alebo podnosu k detskej sedačke zaistíte, aby všetko držalo na svojom mieste a premeníte zadné sedadlo na výtvarný ateliér.

4. Na koho myslím?

Zostali ste stáť v zápche? Poznáme to všetci. To je čas, keď môžete s deťmi hádať na koho myslíte.

1. Každý rýchlo pozrie z okna, aby zistil, kto sa v jeho okolí nachádza. Urobte to znova, ak nechcete, aby vás pristihli, že sa na niekoho uprene pozeráte.

2. Keď si osobu vyberiete, vymyslite si o nej zaujímavý príbeh.

3. Dajte jej zábavné meno, hlúpy hlas a rozhodnite sa, kam má namierené.

5. Fotenie

Nech už cestujete kamkoľvek, určite si nezabudnite fotoaparát. Ak majú vaše deti smartfón alebo tablet, vyzvite ich, nech si na pamiatku odfotia to, čo ich zaujalo.

Na konci cesty porovnajte fotky, alebo môžete súťažiť. Porovnajte napríklad, kto dokáže odfotiť najviac rôznych zvierat alebo typov áut (pred súťažením sa však presvedčte, či má fotoaparát vypnutý blesk).

Čo si zabaliť na rodinný výlet

1. Občerstvenie

Nevyhnutnou súčasťou každého výletu je občerstvenie a pochúťky, ktoré udržia dobrú náladu po celú cestu.

Použite škatuľu priehradkami, každú priehradku naplňte nejakými dobrotami, ako sú sladkosti, chrumky, sušienky a ovocie. Auto zostane čisté a vy nebudete musieť tak často zastavovať na čerpacích staniciach.

2. Vankúše a deka

Ak sa chystáte na dlhú cestu a plánujete vyraziť v skorých ranných hodinách alebo v noci, je pravdepodobné, že si vaše deti budú chcieť zdriemnuť. Vezmite pre ne cestovný vankúšik a malú prikrývku, aby im bolo príjemne a mali pohodlie.

3. Dobrá kniha

V jednoduchosti je krása – pútavou knižkou dokážete ratolesti zabaviť aj pri dlhej ceste. Kúpte im na cestu novú knihu alebo vezmite staršiu obľúbenú knižku. Len sa uistite, či im pri čítaní v aute neprichádza zle.

4. To najdôležitejšie

Okrem zabavenia detí na ceste musíte zabezpečiť aj to, aby ste so sebou mali to najnutnejšie. Nezabudnite:

• lieky/náplasti proti nevoľnosti,

• vlhčené obrúsky (na lepkavé ruky),

• vodu,

• opaľovací krém,

• náhradné pohodlné oblečenie,

• lekárničku