Ako si vyčistiť a vydezinfikovať vozidlo

Pravidelné umývanie rúk a dôkladné čistenie sú už rok súčasťou bežného každodenného života, kedy ste však naposledy naozaj dôkladne vyčistili interiér svojho vozidla?

Hoci sa zdá, že pravdepodobnosť nakazenia sa ochorením Covid z kontaminovaného povrchu je veľmi nízka, aj tak je to možné. Navyše sa týmto spôsobom prenášajú aj ďalšie vírusové ochorenia, napríklad chrípka. Udržiavanie čistoty v interiéri vozidla je teda určite zdraviu prospešné, najmä ak vozidlo používa viac než jedna osoba.

Je dobré vyčistiť interiér skôr, než vozidlo použije iný vodič alebo spolujazdec a vždy, keď sa u niekoho, kto sa vo vozidle nachádzal, prejavia príznaky ochorenia.

Poradíme vám, ako zostať v bezpečí vďaka čisteniu a dezinfekcii vášho vozidla.

Základné čistenie

Aby dezinfekčný prostriedok účinkoval, musí sa dostať do priameho kontaktu s vírusom. Zabrániť mu v tom môže prach a nečistoty, preto prvým krokom čistenia je odstránenie akýchkoľvek viditeľných nečistôt. Z prístrojových dosiek a dverí utrite prach suchou čistou handričkou z mikrovlákna. Dajte pozor, aby sa nedostal do medzier a rohov. Potom povysávajte sedadlá, stredovú konzolu a koberce. Odstráňte podlahové rohože (dávajte pozor na plastové spony, ktorými sú upevnené k podlahe), aby ste dosiahli na všetky nečistoty, ktoré sa nazbierali po okrajoch. Ručné vysávače napájané z akumulátora alebo pomocou 12 V zásuvky vozidla sú pohodlné, môže vám však pomôcť vyšší výkon väčšieho vysávača napájaného zo siete.

Čo je potrebné vydezinfikovať?

Treba utrieť všetko, čoho sa mohol dotknúť vodič alebo spolujazdci, a aj všetky plochy, na ktorých sa môžu zachytiť kvapôčky pri kašli alebo kýchaní. Je dobré začať tým, že si vytvoríte zoznam všetkého, čo treba vyčistiť a postupujete systematicky, aby ste náhodou na niečo nezabudli:

Čo je potrebné vyčistiť

Aké čistiace prostriedky by sa mali používať?

Odporúčame nepoužívať bielidlá ani žiadne čistiace prostriedky pre domácnosť, pretože môžu obsahovať amoniak. Hoci zneškodnia všetky nepríjemné mikroorganizmy, ktoré sa skrývajú v interiéri, môžu zároveň spôsobiť poškodenie a zmenu farby povrchov.

Roztok jemného mydla a vlažnej vody môžu účinne odstraňovať nečistoty a zabíjať baktérie a vírusy. Kožené sedadlá si vyžadujú viac odbornej starostlivosti: použite špeciálny čistiaci prostriedok na kožu a potom kožu ošetrite.

Utierky z mikrovlákna veľmi účinne odstraňujú prach a nečistoty, keď sa používajú suché alebo vlhké, a možno ich použiť spolu s väčšinou čistiacich prostriedkov. Po použití ich vyperte v práčke, do prania však nepridávajte aviváž.

Teraz si môžete kúpiť špeciálne prostriedky na dezinfekciu vzduchu vo svojom vozidle – naštartujete motor, nastavíte klimatizáciu do režimu vnútorného okruhu, potom stlačíte tlačidlo na plechovke a zatvoríte dvere, kým sa plechovka nevyprázdni a dezinfekčný prostriedok „nezahmlí“ interiér. Stále je však pre správne pôsobenie potrebné, aby bol interiér čistý.

Bez ohľadu na to, aký spôsob si vyberiete, používajte jednorazové rukavice a pri práci sa nedotýkajte tváre ani očí. Rukavice odstráňte a zlikvidujte až po dokončení čistenia a uprataní všetkých fliaš, znečistených handričiek a podobných vecí. Ak čistíte vozidlo po tom, čo sa u spolujazdca prejavia príznaky ochorenia, bolo by rozumné používať rúško a ochranné okuliare. Po dokončení čistenia si umyte ruky.

Šikovné triky na čistenie

Vždy, keď používate v interiéri vozidla čistiacu kvapalinu – či už ide o čistiaci prostriedok alebo len mydlovú vodu je dôležité, aby ste časti interiéru príliš nezamáčali. Keď použijete príliš veľa roztoku, interiér bude vysychať veľmi dlho a navyše môžu byť klzké ovládacie prvky a vlhkosť môže spôsobiť problémy s elektronickými systémami. Najlepšie je nanášať kvapalinu na čistiacu utierku a nie priamo na interiér vozidla. Takto budete mať dostatok prostriedku na to, aby ste prácu zvládli bez nadmerného namáčania.

Pri čistení vnútornej plochy čelného skla môžete mať problémy dostať sa k jeho spodnej časti v mieste, kde sa dotýka palubnej dosky. Profesionálni čističi vozidiel využívajú trik, pri ktorom sa otočia k čelnému sklu chrbtom, dajú ruku za seba dlaňou hore tak, aby sklo pretreli celou plochou utierky. Týmto spôsobom sa dostanete až do úplne spodnej časti čelného skla.

Môže byť ťažké dostať prach z malých medzier okolo vetracích otvorov a tlačidiel, no aj tu existuje jednoduché riešenie. Na odstránenie prachu použite čistý a suchý štetec. Ak chcete odstrániť nečistoty zachytené v profilovaných povrchoch palubnej dosky a rúčkach, vydrhnite tieto plochy starou kefkou na zuby.

Získajte pomoc od profesionálov

Profesionáli ako predajcovia automobilov a autopožičovne používajú dezinfekčné stroje, ktoré ošetria každú časť interiéru ozónom alebo chemickými biocídnymi prípravkami. Špecializované spoločnosti a niektorí predajcovia automobilov teraz ponúkajú služby dezinfekcie vozidiel, ak nechcete túto prácu vykonávať sami.

* Vyššie uvedené postupy sú len odporúčania a ich výsledky môžu závisieť od aktuálnych podmienok a ďalších faktorov.