NÁŠ KONCEPT ELEKTRICKÉHO VOZIDLA

Vitajte v novom veku jazdenia. Môžeme sa tešiť na vzrušujúcu budúcnosť, s ktorou sa spája množstvo otázok. Dúfame, že tu nájdete niektoré odpovede.

Éra elektrických vozidiel je tu

Model Honda Urban EV Concept predstavený na autosalóne v Tokiu bude uvedený na trh v roku 2020. Objednávky spustíme začiatkom budúceho roka. Čoskoro príde čas prejsť na elektromobil.

Predný trojštvrťový pohľad na model Honda Urban EV Concept využívajúci obnoviteľnú energiu.

Sú elektrické vozidlá dobré pre životné prostredie?

Sú elektrické vozidlá ekologické?

Je elektrické vozidlo skutočne prospešné pre životné prostredie, ak je zdrojom energie elektráreň spaľujúca fosílne palivá? Pri výrobe energie na pohon elektrického vozidla sa spaľuje rovnaká surovina ako v prípade benzínových vozidiel. Spotrebuje sa jej však oveľa menej. Elektrické vozidlo neprodukuje žiadne emisie, preto je prospešné pre životné prostredie a ľudské zdravie a prispieva k znižovaniu znečistenia vzduchu.

Možno akumulátory z elektromobilov recyklovať?

Akumulátory, ktoré napájajú elektrické (a hybridné) vozidlá, sa dajú recyklovať. Ľahšie lítium-iónové akumulátory s dlhou životnosťou možno recyklovať, rovnako ako v prípade notebookov a mobilných telefónov.

Produkujú elektromobily emisie?

Elektrické vozidlo nemá výfukový systém, a preto patrí medzi vozidlá s nulovými emisiami. Preto je prínosom pre mestské prostredie, v ktorom je veľkým problémom práve znečistenie ovzdušia.

Trojštvrťový pohľad zozadu na model Honda Urban EV Concept.

Aké výhody prináša vlastníctvo elektrického vozidla?

Pracujú elektrické vozidlá účinnejšie?

Pomer nákladov a prejdenej vzdialenosti v prípade auta s elektrickým pohonom môže byť až tretinový v porovnaní s nákladmi vozidiel s benzínovým alebo dieselovým motorom. Môžete tiež počítať s daňovými výhodami a štátnymi príspevkami na ekológiu.

Vzťahujú sa na elektrické vozidlá poplatky za znečistenie?

Ľudia riadiaci plne elektrické vozidlá a vozidlá vybavené vodíkovými palivovými článkami môžu byť oslobodení od poplatkov za vstup do centier miest. Podobné pravidlá platia aj pre niektoré výkonné hybridné vozidlá. Ak chcete zistiť, či môžete vstúpiť do konkrétneho mesta bez zaplatenia poplatku, obráťte sa na príslušné miestne orgány.

Potrebujú elektrické vozidlá olej?

Elektrické vozidlá sa vo všeobecnosti vyznačujú lacnejšou údržbou a nevyžadujú žiadny olej. To znamená, že na rozdiel od vozidiel s benzínovým motorom nevyžadujú pravidelné výmeny oleja a pravidelný, pritom často nákladný servis.

Potrebujú elektrické vozidlá servis?

Čisto elektrické vozidlo tvoria zvyčajne tieto tri hlavné súčasti: elektromotor, palubná nabíjačka, akumulátor a frekvenčný menič. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo je servis elektrických vozidiel lacnejší: vyžadujú menej údržby v porovnaní s tradičnými vozidlami s benzínovým alebo dieselovým motorom. Zo skúsenosti vieme, že elektrické motory sú veľmi spoľahlivé a nevyžadujú veľkú pozornosť.

Potrebujú elektrické vozidlá absolvovať prehliadku na stanici technickej kontroly?

Rovnako ako všetky ostatné vozidlá  musia aj elektromobily po dosiahnutí určitého veku absolvovať prehliadku na stanici technickej kontroly. Samozrejme, hlavný rozdiel je v tom, že nepodstupujú žiadny emisný test. Všetko ostatné, ako napríklad brzdy, odpruženie, svetlá, súčasti systému riadenia a ložiská... sa testuje.

Trojštvrťový pohľad spredu na interiér modelu Honda Urban EV Concept.

Ako sa elektromobil riadi?

Ako elektromobily fungujú?

Elektromobil nemá žiadne prevody. Používa priamy pohon – výkon generovaný motorom sa prenáša priamo na kolesá. Jediné, čo musíte urobiť, je stlačiť plynový pedál a výkon elektromotora sa plynule zvýši. Je to čisté a efektívne riešenie, ktoré prináša vynikajúci výkon s nulovými emisiami.

Využívajú elektromobily manuálnu alebo automatickú prevodovku?

Elektromobily nepotrebujú viacero rýchlostných stupňov, manuálnu ani automatickú prevodovku. Na rozdiel od spaľovacích motorov, elektromotory majú veľmi široký výkonový rozsah – dokážu bežať vo vysokých otáčkach – a využívajú jednoduchú prevodovku s pevným prevodovým pomerom. Nič iné nepotrebujú.

Majú elektromobily prevodovku?

Elektromobily nemajú prevody, pretože ich priamo poháňa elektromotor. Rýchlosť závisí od toho, aké veľké zrýchlenie požadujete. Nevyžaduje sa ani žiadna spojka, pretože elektromotor dokáže vyvinúť krútiaci moment už od 0 ot./min.

Aký má elektromobil dojazd?

Dojazd elektromobilov na dnešných cestách sa neustále zväčšuje vďaka pokroku v technológii akumulátorov. V súčasnosti môžu automobily poháňané výhradne elektrickou energiou bez nabitia prejsť viac než 100 kilometrov a niektoré nové modely sa začínajú približovať k 200 kilometrom či väčším dojazdom.

Pohľad spredu na model Honda Urban EV Concept pripojený k nabíjačke.

Ako sa elektromobily nabíjajú?

Možno elektromobily nabíjať doma?

Doma si musíte nainštalovať špeciálnu zásuvku a naplánovať si trasu, aby ste v prípade potreby mohli pri dlhších trasách akumulátor dobíjať. Keď vás elektromobil upozorní, že je akumulátor takmer vybitý, stačí ho pripojiť do siete. Je to rovnako jednoduché, ako pripojenie napríklad rýchlovarnej kanvice.

Je nabíjanie elektromobilu zdarma?

Úplné nabitie doma stojí približne 2-3 Eurá. Nabíjanie pomocou verejných nabíjacích staníc, aké nájdete v supermarketoch alebo na parkoviskách, je často zdarma počas doby, ktorú tu strávite. Rýchlo nabíjacie stanice sú k dispozícii aj na čerpacích staniciach na diaľniciach. Dobíjanie trvajúce asi 30 minút môže byť spoplatnené .

Sú všetky elektrické nabíjačky rovnaké?

Nie, existujú dva typy systémov nabíjania, ktoré sa jednoducho nazývajú Typ 1 a Typ 2. Existujú však univerzálne riešenia, ktoré vyhovujú obidvom systémom. Väčšina elektromobilov prvej generácie používa štandard J1772 na nabíjanie v sieťach s napätím 110 V a 240 V. Všetky verejné nabíjacie body sú kompatibilné s týmito parametrami.

Ako si nainštalovať nabíjaciu stanicu na elektromobil?

Nenechajte sa presvedčiť miestnym elektrikárom. Najlepšie je obrátiť sa na špecialistu, ktorý má s danými inštaláciami dostatočné skúsenosti. Využitie služieb takého špecialistu je zárukou toho, že domáca nabíjacia stanica bude spĺňať tie najvyššie bezpečnostné normy.

Ako dlho trvá nabíjanie elektromobilu?

Nabíjanie elektromobilu môže trvať od 30 minút do 12 hodín. Všetko závisí od veľkosti akumulátora a rýchlosti nabíjacej stanice.

Čo sa stane, keď sa minie energia akumulátora v elektromobile?

Podobne ako v prípade vozidla s benzínovým alebo dieselovým motorom, vozidlo zastane. Majitelia elektrických áut však zvyčajne venujú viac pozornosti dojazdu než vodiči vozidiel so spaľovacím motorom. Elektromobily majú podobne ako vozidlá s benzínovým motorom indikátor, ktorý informuje vodiča o dojazde pomocou zvukovej a svetelnej signalizácie, vďaka čomu má dosť času reagovať.