Honda F1

Nová éra

Staré dobré časy. Roky zázrakov. Zlatá éra. Tím McLaren-Honda sa zrodil ešte v 80. rokoch. A teraz spolu opäť píšeme históriu F1.

Posunúť

Testovať, doladiť, neustále opakovať, fascinovať.

Motor vozidla Honda F1.

Naša práca pokračuje ďalej

Prečo pretekáme

Na to, aby sme sa posúvali dopredu, zhmotňovali svoje nápady, testovali ich, zlyhávali a poučili sa z toho, potrebujeme nové výzvy. Podporujú nás v tom, aby sme mysleli úplne inak.

A presne to robí Formula 1. Je pre nás tou najväčšou technologickou výzvou. Naša práca preto nikdy nekončí. Nikdy nie je úplná. Neustále niečo vylepšujeme – o kúsok zvýšime výkon, o trocha zlepšíme účinnosť.

Práve to totiž na trati odlišuje pretekára od jeho súpera, víťaza od porazeného. A keď sa preteky skončia, sme pripravení ísť do toho znova.

Základy pretekania

V našich pohonných jednotkách sa mieša spaľujúce teplo s nárazmi elektriny a drsnou výpočtovou kapacitou.

Na to, aby pohonná jednotka F1 úspešne hnala vozidlo po okruhu, sa už nemôže spoliehať len na svoj hrubý výkon. Prísne nové pravidlá vyžadujú aj istú mieru palivovej účinnosti. Inovovali sme rad technológií, ktoré maximalizujú výkon a pritom minimalizujú spotrebu.

Vďaka rekuperácii energie a inteligentnej dodávke výkonu nie sú naše vozidlá len úspornejšie. Okrem toho zaručujú, že náš 1,6-litrový turbomotor V6 je rovnako výkonný ako 2,4-litrové motory V8, ktoré sa používali v roku 2013.

Dvaja členovia tímu Hondy F1.
Motor vozidla Honda F1.
Vozidlo Honda F1 s členmi tímu.
Detail vozidla Honda F1.

Navrhnutá pre trať aj vozovku

Dnes už nie je veľký rozdiel v prístupe pri tvorbe pretekárskeho vozidla F1 a osobného vozidla Honda.

Pohľad na prednú časť vozidla Honda Insight na ceste.

Model Insight bol prvým hybridným vozidlom na americkom trhu.

V sezóne 2015 sa vo Formule 1 oceňuje už aj palivová účinnosť – preto sme sa k tomuto športu vrátili. To znamená, že úspechmi, ktoré dosiahneme na trati, sa môžeme inšpirovať pri vyvíjaní našich osobných vozidiel. Výzva zostáva rovnaká: vyšší výkon, nižšia spotreba.

Nový pohľad na výkon

Vždy sme sa snažili maximalizovať výkon a zároveň znižovať spotrebu – dokonca aj pri športových vozidlách ako NSX a Civic Type R. Náš návrat do sveta F1 plného špičkových technológií znamená, že môžeme znova spojiť výkon, účinnosť a pretekárskeho ducha na tej najvyššej úrovni.

Pohľad na tri štvrtiny prednej časti vozidla Honda NSX.

Honda NSX v sebe kombinuje výkon „superauta“ a hybridnú technológiu.

Pohľad na tri štvrtiny prednej časti vozidla Honda F1 na trati.

Nový 1,6-litrový turbomotor V6 je vybavený úspornou technológiou zvyšujúcou výkon.